روانشناسي همسران – ۶۴۶

روانشناسي همسران – ۶۴۶

اگر مدام از همسرتان انتقاد می‌کنید حتما این مطلب را بخوانید

 

نا رضایتی بدتر از نفرت است

 

انتقاد سازنده کمترین ضرری ندارد، اما اگر انتقاد از همسر مدام باشد به زندگی مشترک آسیب می‌زند در اینجا به عوارض بد انتقاد از همسرتان اشاره شده است :

 

۱- پنهان کاری

اگر به‌طور مدام نگاهی منفی به همسرتان دارید و دایم از او انتقاد می‌کنید بدون شک شریک زندگی شما آزرده می‌شود. ابتدا خوب فکر کنید و در صورت لزوم آن را به زبان بیاورید. چرا که ممکن است شریک زندگی‌تان بدون اطلاع شما، خطرات و چالش‌های جدیدی را در پیش بگیرد. به این ترتیب ممکن است شما از صمیمیت یک رابطه سالم محروم شوید.

 

۲- نا رضا یتی

انتقاد، می‌تواند منجر به نارضایتی پنهانی شود. این نارضایتی وقتی بروز می‌کند که بیشتر از هر زمان به شریک زندگی خود احتیاج دارید. نارضایتی بدتر از نفرت است که متأسفانه بعضی‌ها به آن توجه نمی‌کنند. این در حالی است که همه چیز عادی به نظر می‌رسد.

 

۳- محیط خانه دیگر لذت بخش نیست

کسی که بیش از حد انتقاد می‌کند و هرگز تحسین نمی‌کند، مسلماً زندگی با او سخت می‌شود. او به همسرش هیچ امکانی برای ریسک و تجربه کردن نمی‌دهد. به این صورت، اشتباهات هرگز قابل جبران نخواهد بود چراکه او هر نوری را به تاریکی تبدیل می‌کند. اگر همیشه از شریک زندگی خود انتقاد می‌کنید، ناخواسته محیط زندگی‌تان تبدیل به زندان می‌شود.

 

۴- نیاز به دیگری برای جبران کمبود عاطفی

شریکی که بیش از حد مورد انتقاد قرار می‌گیرد، به ‌شدت از لحاظ عاطفی و داشتن فردی دلسوز در کنارش احساس نیاز می‌کند، درپوش گذاشتن بر این امر، می‌تواند عواقب وخیمی ایجاد کند و حتی منجر به پایان رابطه شود.

 

۵- سردی رابطه

بعد از انتقاد مداوم، دیگر شریک زندگی‌تان به حرف‌های شما گوش نمی‌سپارد. به همین خاطر روزهای سرد و بدی – از لحاظ عاطفی – کانون زندگی را در بر می‌گیرد.

 

۷-  از دست دادن اعتماد به نفس

اگر به انتقاد از شریک زندگی خود ادامه بدهید، مطمئن باشید که او انرژی زندگی خود را به‌طور کامل از دست می‌دهد. و به این ترتیب ممکن است غیرمسئول، ناراحت و ناراضی بشود. حتماً این نکته را در نظر بگیرید که چگونه این مسأله می‌تواند زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

 

۸وابستگی بیمار گونه

شریک زندگی شما ممکن است در برابرتان کاملاً تسلیم شود. وقتی مدام از او شکایت می‌کنید که مثلاً در خانه به شما کمک نمی‌کند، ممکن است در کل دیگر کاری انجام ندهد. این می‌تواند شما را به طرف پایان زندگی سوق دهد. بنابراین شما بدترین کابوس خود را ایجاد کردید.

 

۹- حسرت و احساس گناه

از همه بدتر، کسی که بیش از حد مورد انتقاد قرار گیرد مسلماً راکد می‌شود. پشیمانی  و حسرت خیلی چیزها مثلاً به مکان‌هایی که نرفته‌ در او رشد خواهد کرد.

 

* چگونه می‌توان به عشق  و مهر انتقاد کرد؟

حتماً زمان مناسب را انتخاب کنید. هرگز در مورد همسر خود، مخصوصاً وقتی که مرحله سختی را پشت سر گذاشته است قضاوت نکنید. فقط وقتی آرام هستید انتقاد کنید تا او توجه لازم را نشان بدهد.

با هم به گفتگو بنشینید. هیچ‌کس دوست ندارد به او گفته شود کاری را انجام دهد، بنابراین مطمئن شوید که می‌توانید فضایی را ایجاد کنید که هر دو نفر شما بتوانید افکار خود را بیان کرده و به دیدگاه یکدیگر گوش فرا دهید.

قبل از انتقاد قدردانی خود را نشان دهید. اگر می‌خواهید شریک زندگی‌تان انتقاد شما را بپذیرد، ابتدا قدردانی از او را برجسته کنید. بعد از اینکه آماده شد و دانست شما نیت خیر دارید، با دید مثبت انتقاد شما را می‌پذیرد.

به خاطر داشته باشید، هر کسی مسئول زندگی خود است. شما نمی‌توانید شریک زندگی‌تان را بیش از حد مورد انتقاد قرار دهید، مگر آنکه خود او مایل باشد در این مورد صحبتی پیش بیاید. با این حال، اگر قصد انتقاد دارید آن را بسیار آسان‌ مطرح کنید. کلمات خود را با دقت انتخاب کنید. فقط در صورت سؤال،  مشاوره بدهید و بیشتر اوقات نشان بدهید که با او همدل هستید.

ترجمه: ساحل