مشاور کودک – ۶۴۶

مشاور کودک – ۶۴۶

آموزش هایی که باید به کودک داد

 

برخی از مسائل را باید حتماً به فرزندان خود بیاموزید. چراکه ممکن است هر لحظه با مشکلی مواجه شوند و این وظیفه والدین است که آنها را برای رویارویی با برخی مشکلات آماده کنند.  

 

=حرف نزدن با غریبه‌ها

آموزش و هشدار دادن به کودکان در مورد ارتباط با غریبه‌ها از جمله مواردی است که والدین باید آن را جدی بگیرند. باید در این مورد با دقت و تأکید بسیار با فرزندان خود صحبت کنید. مراقب باشید این مسأله را طوری مطرح نکنید که موجب ترس کودک از غریبه‌ها بشود. باید به جای ترساندن آنها، اطلاعات مفیدی را که حالت هشدار دارند، به فرزند انتقال بدهید.

 

=واکنش در برابر بلایای طبیعی

وظیفه پدر و مادر این است که فرزندان خود را برای رویارویی با چنین رویدادهایی آماده کنند. فرزندان باید بدانند در هنگام وقوع سیل، زلزله، توفان یا آتش‌سوزی بهترین واکنش برای نجات یافتن چیست.

 

=پس از گم شدن چکار کنند

پدر و مادر باید به فرزندان خود بیاموزند وقتی گم شدند. با صدای بلند نام اصلی والدین را صدا کنند یا از مادرها یا افراد دیگری که در نزدیکشان هستند کمک بخواهند. به آنها در مورد امنیت در روزهای معمول زندگی، آموزش لازم را بدهید. از هر فرصت مرتبطی استفاده کنید تا به کودکان در مورد حفظ امنیتشان نکته‌ای را بیاموزید. در مورد احتمال گم شدن با آنها حرف بزنید و نمایش‌های مشابه برایشان بازی کنید تا آمادگی این مسأله را داشته باشند.

 

=آموزش مسیریابی

آموزش‌های ابتدایی مسسیر و جهت‌یابی را به او بیاموزید تا بتواند شمال و جنوب و شرق و غرب را تشخیص دهد. در مسیر پارک، پاساژ، فروشگاه و… در مورد جهت و جغرافیا با او حرف بزنید.

 

=با محله‌تان آشنایش کنید

باید فرزندتان را با محله‌ای که در آن زندگی می‌کنید آشنا کنید. این برای مواقع ضروری بسیار لازم است.

 

=نشانی و شماره تلفن منزلتان را به او بگویید

از اینکه فرزند شما نشانی و شماره تلفن خانه را بلد است، اطمینان حاصل کنید.

 

=کمک‌های اولیه

مسایل ابتدایی و ساده کمک‌های اولیه را به فرزند خود بیاموزید. در مورد مسائلی مثل بریدن یا خراش برداشتن پوست برایش حرف بزنید و بگویید اگر تنها بود و چنین رویدادی برایش رخ داد، چکار بکند.

 

=اطلاعات در مورد آتش‌سوزی

اطلاعات مفید و ساده و لازم در این زمینه را به فرزندتان انتقال بدهید. کودک باید بداند که با این خطرات چطور برخورد کند.

 

=اطلاعات لازم در مورد محل زندگی دوستان و فامیل

کودک شما باید محل زندگی دوستان یا فامیل نزدیک را بداند تا بتواند در مواقع ضرورت از آنها استفاده کند.

 

=دانستن شماره‌های ضروری

شماره‌‌های ضروری مثل پلیس، اورژانس یا آتش‌نشانی چیزهایی هستند که باید به فرزند خود بیاموزید. دانستن این شماره‌های ساده برای مواقع ضروری بسیار لازم و واجب است.

 

آدرینه گریگوریان