خانه‌آرایی-۶۴۵

خانه‌آرایی-۶۴۵

خانه‌ای عاری از ویروس داشته باشید

همه ما می‌خواهیم در خانه‌ای امن زندگی کنیم به خصوص در مواقع بحرانی و پراسترس. بخش اساسی این امنیت فضایی است که به حفظ سلامتی‌مان کمک می‌کند. طبق شواهد مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها، ویروس جدید با تماس بین فرد به دیگران منتقل می‌شود، بنابراین مهمترین نکته سعی در حفظ فاصله اجتماعی، لمس نکردن صورت، شست دست‌ها است و در کنار آن تمیز و ضدعفونی کردن محل زندگی تا حد امکان، برای جلوگیری از ورود آن به خانه. پس:

روشویی تان را ارتقا بدهید
مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها توصیه می‌کنند که دست‌ها را به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید به خصوص پس از عطسه و سرفه کردن، همچنین قبل و حین تهیه غذا. پس همیشه سعی کنید مواد لازم برای شستن دست را در دسترس قرار بدهید و حوله تمیز یا یک رول حوله کاغذی و سطل مخصوص برای دور ریختن آن در نظر بگیرید. علاوه براین یک بسته دستمال مرطوب ضد عفونی‌کننده در دسترس داشته باشید تا شیرآلات و اطراف روشویی را با آن تمیز کنید.

تفاوت تمیزکاری و ضدعفونی کردن
به یاد داشته باشید اگر سطحی آلوده و کثیف باشد، میکروبها می‌توانند زیر گرد و غبار پنهان شوند و ضد عفونی کردن تأثیر کمی بر آن‌ها خواهد داشت. تمیز کاری هرگونه آلودگی، میکروب و گرد و غبار را می‌زداید و تعداد میکروبها را کاهش می‌دهد. در پی آن ضدعفونی کردن سطوح با مواد مخصوص، از گسترش عفونت جلوگیری می‌کند.

از محصولات مناسب استفاده کنید
هنگام تمیزکاری به تنهایی وسایلی که نیاز دارید آب و صابون است، اما در مرحله دوم که ضدعفونی کردن است، انتخاب محصول اهمیت دارید. به دنبال ضدعفونی کننده‌هایی باشید که وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیست برای از بین بردن ویروس جدید تأیید کرده‌اند. اگر الکل طبی یا مایع سفید‌کننده دارید، می‌توانید از آن‌ها برای تمیز کردن سطوح استفاده کنید. البته مراقب سفید‌کننده‌ها باشید چون ممکن است به سطوح مختلف آسیب برسانند.
برای تهیه محلول ضدعفونی کننده برای سطوح، به ازای هر لیتر آب، ۲۰ سی سی وایتکس استفاده کنید و آن را با آمونیاک یا سایر شوینده‌ها مخلوط نکنید.

بر سطوحی که بیشتر در تماس با دست هستند تمرکز کنید
تمیز کردن و پاکسازی کل خانه کار دشواری است پس می‌توانید به جای این کار سطوحی را که در تماس بیشتر با دست هستند، مرتب تمیز کنید. این نقاط عبارتند از دستگیره‌ها، پریزهای برق، میزها، ریموت کنترل‌ها، روشویی و شیرآلات، سینک آشپزخانه و وسایل بازی بچه‌ها.

وسایلی که روزانه استفاده می شوند را در نظر داشته باشید
به وسایلی که در طول روز با خود حمل می‌کنید و از خانه بیرون می ‌برید توجه کنید مثل تلفن همراه، دسته کلید، عینک آفتابی. وقتی به خانه بر می گردید، ابتدا دستهایتان را به مدت ۲۰ ثانیه بشویید، سپس وسایل شخصی را با ضدعفونی کننده تأیید شده تمیز کنید و بگذارید خشک بشوند. هنگام تمیز کردن وسایل الکترونیکی، سعی کنید مایع به منافذ وسیله نفوذ نکند. هیچ وقت آن‌ها را غرق در مایع نکنید و با صفحه لمسی ملایم رفتار کنید.

به بچه ها کمک کنید تا به توصیه ها توجه کنند
اگر صاحب فرزند هستید و او تمایلی به شستن مکرر دست‌ها ندارد، این کار را برایش به یک سرگرمی تبدیل کنید.
– صابون خوشبو و رنگی برایش تهیه کنید یا آن را در ظرف رنگارنگ و جالب توجهی قرار بدهید.
– شعرهای بامزه‌ای در اطراف روشویی قرار بدهید تا بتواند در مدت ۲۰ ثانیه آن‌ها را بخواند.
– اطمینان بیابید که چهارپایه محکمی زیر پایش قرار دارد تا بتواند به راحتی به آب و صابون دسترسی پیدا کنید.
نکته آخر:
لباسها و ملحفه‌ها را با گرمترین درجه‌ای که می توانند تحمل کنند بشویید. از تکان دادن لباس‌های شسته نشده بپرهیزید چون ویروس را در هوا پخش می‌کنند. پس از دست زدن به لباس‌های آلوده حتماً دست‌هایتان را بشویید.