آشپزی – ۶۴۳

آشپزی – ۶۴۳

شیرینی انگشتی پسته و هل

 

مواد لازم برای ۷ عدد

۱۰۰ گرم پسته بدون پوست

۱۰۰ گرم مغز تخمه کدوی بی نمک

یک چهارم قاشق چایخوری نمک

نصف قاشق چایخوری هل سائیده

۸ عدد خرمای بدون پوست و هسته

نوک قاشق چایخوری پودر وانیل

دو قاشق غذاخوری کره ذوب شده

 

طرز تهیه:

پسته، مغز تخمه کدو، نمک و هل را در دستگاه خردکن ریخته، به صورت پودر در می‌آوریم. خرما، وانیل و کره را نیز افزوده، با سایر مواد مخلوط می‌کنیم تا خمیر چسبنده‌ای به دست بیاید.

در قالب مستطیل شکلی کاغذ روغنی انداخته، مخلوط را در آن می‌ریزیم و با پشت قاشق مواد را فشار می‌دهیم تا به خوبی به هم بچسبند و سطح آن صاف بشود.  روی قالب را پوشانده، در یخچال قرار می دهیم تا مواد حالت منسجم پیدا کنند.  سپس از یخچال درآورده به ۷ قسمت تقسیم کرده، آن‌ها را برش می‌زنیم و در ظرف درداری قرار داده، در یخچال می‌گذاریم.

 

پنیر گوشت ماکارونی صدفی

 

مواد لازم برای ۸ نفر

نیم کیلوگرم گوشت مرغ چرخ کرده

چهار قاشق غذاخوری کره ذوب شده

یک پیمانه سس باربیکیو

مقداری سس تند (به دلخواه)

۴۵۰ گرم پنیر خامه‌ای

نیم کیلوگرم ماکارونی صدفی بزرگ

۱۰۰ گرم پنیر پیتزا

۴ قاشق چایخوری پیازچه خرد شده

 

طرز تهیه:

فر را روشن کرده روی حرارت ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد قرار می دهیم.  گوشت مرغ را با مقداری کره تفت می‌دهیم تا به حالت نیم پز دربیاید.  سپس با پنیر خامه‌ای، سس‌ها و پیازچه را با هم مخلوط می‌کنیم.  ماکارونی را طبق دستور پخته و آبکشی می‌کنیم و می‌گذاریم کمی خنک بشود.  ماکارونی‌های صدفی را از مخلوط گوشت پر کرده، در ظرف نشکن بزرگی که چرب کرده‌ایم کنار هم می‌چینیم. روی آن پنیر رنده شده می‌ریزیم و به مدت نیم ساعت در فر گرم می‌پزیم.

 

نان شیرین

مواد لازم برای ۱۲ عدد

یک پیمانه شیر

یک سوم پیمانه شکر سفید

یک سوم پیمانه کره

یک قاشق غذاخوری مایه خمیر

۴ پیمانه آرد سفید، الک شده

نصف قاشق چایخوری نمک

۲ عدد تخم مرغ

دو قاشق غذاخوری روغن مایع

 

طرز تهیه:

شیر، شکر و کره را در شیرجوشی ریخته، روی شعله متوسط گاز قرار می دهیم، هم می‌زنیم تا مایع گرم بشود.  در این موقع مایه خمیر را افزوده، شیرجوش را از روی گاز برمی‌داریم و می‌گذاریم ده دقیقه بماند تا روی آن حباب بگیرد.

در کاسه بزرگی آرد سفید و نمک را با هم مخلوط کرده، مخلوط شیر، روغن و تخم‌مرغ‌ها را اضافه می‌کنیم.  مواد را هم می‌زنیم تا به صورت خمیر در بیاید.

خمیر را روی سطحی که آرد پاشیده‌ایم قرار می‌دهیم و ورز می‌دهیم تا نرم و انعطاف‌پذیر بشود (۱۰ دقیقه).

کاسه‌ای را با یک قاشق غذاخوری روغن چرب کرده، خمیر را در آن قرار می‌دهیم و آن را بر‌می‌‌گردانیم تا طرف دیگر آن هم به آرد آغشته بشود.  روی ظرف را پوشانده یک ساعت صبر می‌کنیم تا اندازه خمیر دو برابر بشود.

قالب مستطیل شکل بزرگی را با بقیه روغن چرب کرده، خمیر را به دوازده قسمت تقسیم می‌کنیم. آن‌ها را گرد کرده، در قالب کنار هم می‌چینیم و به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه در همان حالت قرار می‌دهیم تا دوباره پف کند.  سپس در فری که از قبل با حرارت ۱۹۰ درجه سانتی‌گراد گرم شده قرار می‌دهیم.  بعد از ۲۰ تا ۲۵ دقیقه قالب را از فر درمی‌آوریم.

 

چیپس سفیده تخم مرغ

 

مواد لازم برای ۱۲ عدد

یک قاشق غذاخوری مخلوطی از پودر آویشن، پیاز، سیر، فلفل قرمز

نصف قاشق غذاخوری آب

چهار قاشق غذاخوری پنیر چدار یا گودا

چهار عدد سفیده تخم مرغ

 

طرز تهیه:

فر را روشن کرده، روی درجه حرارت ۲۰۰ درجه سانتی گراد قرار می‌دهیم.  قالب مافین ۱۲ عددی را چرب می‌کنیم.

سفیده تخم‌مرغ را همراه با آب و ادویه جات، با همزن برقی هم می‌زنیم تا کاملا پف کند.  از مخلوط به دست آمده یک قاشق غذاخوری در قالب می‌ریزیم تا ته آن را کاملا بپوشاند. روی آن به مقدار کافی پنیر می‌‌‌ریزیم.  به مدت ۱۰ تا ۱۲ دقیقه در فر می‌پزیم تا آن‌ها به رنگ طلایی مایل به قهوه‌ای دربیایند. قالب را از فر درآورده و با لیسک کوچکی چیپس‌ها را از قالب در‌ می‌‌‌‌آوریم.

 

ترجمه : کارولین