دوشنبه, مرداد 29, 1397

لوگو خانواده جوان

هنرمند - خانواده 603

 

 

گفت و گو با امیر زریوند

 بازیگر تئاتر، تلویزیون

کودک درونم همچنان فعال است

 

 


l چگونه به بازیگری علاقه‌مند ‌شدی؟

ll در خانواده‌ای هنرمند به دنیا آمدم و بزرگ شدم. پدرم موسیقیدان بود و از کودکی به موسیقی علاقه داشتم و همه فکر می‌کردند من هم مثل پدرم وارد دنیای موسیقی خواهم شد اما با دیدن یک فیلم، همه علایق من به بازیگری گرایش یافت.

در سال 1354 آنونس فیلمی به نام بی‌قرار را دیدم. با این که هنوز به مدرسه نمی‌رفتم و سواد خواندن نداشتم، دلم می‌خواست آن فیلم زودتر اکران شود و ببینم. یادم هست که فیلم بی‌قرار به کارگردانی زنده‌یاد ایرج قادری در سینما سپیده رشت اکران شد و من آن را دیدم و دیدن همان فیلم پایه علاقه‌مندی من به بازیگری بود، هر فیلمی را می‌دیدم فکر می‌کردم خودم روی پرده سینما هستم و بازی می‌کنم.

از شش سالگی شروع کردم به فیلم دیدن، آن هم به صورت فشرده. پدرم هنرمند نامی شهر رشت و یکی از خواننده‌های درجه یک و سرشناس بود. تمام سینمادارها پدرم را می‌شناختند و من می‌توانستم در بیشتر سینماها، به ویژه یکی که صاحبش با پدرم نسبت فامیلی هم داشت، به صورت رایگان فیلم ببینم. تا زمان انقلاب، هم فیلم‌های فارسی و هم فیلم‌های خارجی را می‌دیدم.

در آن زمان، ورود به وادی سینما هم تخصص بالایی را می‌طلبید، هم بیننده تخصصی داشت و هم بسیار سخت بود. زنده یاد مادرم خیلی حمایتم می‌کرد و دوست داشت به وادی هنر راه یابم. در 14 سالگی کنکور سختی را پشت سر گذاشتم و توانستم وارد انجمن سینمای جوان شوم و در رشته فیلمسازی تحصیل کنم. پس از گذراندن دوره‌های عکاسی و فیلمسازی، با این که سنم کم بود، با رتبه بالا فارغ‌التحصیل شدم، اما حس می‌کردم هنوز به اندازه کافی آموزش ندیده‌ام و باید به طور گسترده‌تری آموزش ببینم. پدرم که بازنشسته شد، به تهران آمدیم. در آن زمان، در موزه باغ فردوس، در مقطع کاردانی، دانشجوی فیلمسازی می‌پذیرفتند. رییس این مجموعه زنده یاد سیف‌ا... داد بود. در این دوره هم شرکت کردم و با فیلم‌سازی 16 میلیمتری آشنا شدم و در گرایش کارگردانی تحصیل کردم.

و...

ادامه مطلب را در مجله خانواده 603 بخوانید.

با ما در تماس باشید

  • تهران، خیابان طالقانی، خیابان حافظ، خیابان رودسر غربی، روبروی ساختمان مرکزی وزارت نفت - پلاک 13
  • 02188943807 - 9

اوقات شرعی