چهارشنبه, مهر 04, 1397

لوگو خانواده جوان

گفتگو با مارتین دونا - خانواده جوان ۲۴۹

 

گفتگو با مارتین دونا

کارگردان فیلم «سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری»

 

ساخت فیلم خوب بر اساس نمایشنامه‌ها محال است

 

فیلم «سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری» به کارگردانی مارتین مک ‌دونا در هفتاد ‌و‌ پنجمین مراسم گلدن گلوب بیشترین جوایز را به خود اختصاص داد. این فیلم داستان مادری را روایت می‌‌کند که دخترش مورد تجاوز قرار گرفته و به قتل رسیده و زمانی که احساس می‌کند پلیس نسبت به پیگیری این پرونده قتل بی‌تفاوت است، شخصاً وارد عمل می‌‌شود تا بتواند عدالت را اجرا کند. مک ‌دونا در گفت‌و‌گویی با اسکرین دیلی درباره فیلم تازه‌‌اش سخنانی گفته که در ادامه می‌خوانید.

 

lاین ایده که شخصیت اصلی «سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری» یک زن قدرتمند باشد، چطور به ذهنتان رسید؟

ll در نمایشنامه‌هایم شخصیت‌‌های زن قدرتمند زیادی نوشته بودم، اما در مورد فیلم‌‌ها این کار را انجام نداده بودم. اهالی سینما و سینما‌روها فقط فیلم‌‌هایم را به یاد می‌‌آورند. بنابراین به نظر می‌‌رسد کسی نمی‌‌دانست من می‌‌توانم شخصیت زن خوب و باورپذیر هم بنویسم. با خودم فکر کردم باید این وضعیت را تغییر بدهم. سعی کردم نه فقط یک شخصیت اصلی زنِ خوب و درست، بلکه یک شخصیت بسیار خاص و متفاوت خلق کنم. علاوه بر این، حدود 20 سال پیش، هنگامی که به یکی از ایالت‌های جنوبی می‌رفتم، چیزی دیدم شبیه آنچه در فیلم روی بیلبوردها نوشته شده، که ته ذهنم باقی ماند.

lچیزی که دیدید چقدر شبیه تابلوهایی بود که میلدرد نصب می کند؟‌

llخیلی شبیه بود. به ویژه نحوه مخاطب قرار دادن پلیس‌ها و توضیح دادن درباره جرم. هرگز نتوانستم بفهمم اصل ماجرا چه بوده و کجا اتفاق افتاده، اما حدس زدم نصب آن تابلو باید کار یک مادر باشد و به این ترتیب شخصیت میلدرد شکل گرفت.

l تقریباً بیست سال پیش، زمانی که برای اولین بار فرانسیس را ملاقات کردید، از شما خواست نقشی برایش بنویسی، اما درست است که همان ابتدای کار، وقتی نقش میلدرد را به او پیشنهاد کردید، قبول نکرد؟

ll بله، این چیزهایی که گفتید درست است. از همان وقتی که شروع به نوشتن «سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری» کردم، برای اجرای این نقش به او فکر می‌کردم، اما زمانی که فیلمنامه را برایش فرستادم، مشکلش سن شخصیت بود و این که باید نقش مادر یک دختر ۱۹ ساله را بازی کند. او زمان فیلمبرداری 58 ‌ساله بود و نمی‌خواست طوری وانمود کند که دیگران فکر کنند جوان‌تر است و می‌‌خواست میلدرد یک مادربزرگ باشد. من هرگز چنین تغییراتی در فیلمنامه ایجاد نمی‌‌کنم، بنابراین در نهایت برای بازی در این نقش راضی‌‌اش کردم.

l در روایت این داستان ایجاد تعادل بین موقعیت‌های کمدی و دراماتیک چقدر سخت بود؟

ll در اصل این کار بر عهده بازیگران است، فقط باید مطمئن شوند که کار با بهترین بازیگران موجود انجام می‌شود و تنها وظیفه کارگردان این است که مراقب باشد همه چیز درست پیش برود. در مورد این فیلم نیازی نبود مدام بازیگران را راهنمایی کنم، به این دلیل که همه آن‌ها خوب بودند و ما یک ماه پیش از فیلمبرداری درباره فیلمنامه صحبت کرده بودیم.

l هر سه بازیگر شما، هم در موقعیت‌های کمدی و هم در موقعیت‌های دراماتیک، بسیار خوب و توانا بودند.

ll البته شِگردش این است که تا جایی که امکان دارد در عین شوخ بودن با ظاهری جدی بازی کنند. فرانسیس در تمام لحظات فیلم جدی است. فکر می‌‌کنم در کل فیلم دو بار لبخند می‌‌زند، اما سام در موقعیت‌های کمدی بیشتری قرار می‌‌گرفت. دو سه صحنه را از فیلم حذف کردیم که واقعاً بامزه بود و او هم نقشش را خیلی خوب بازی کرد، اما این صحنه‌‌ها فیلم را بیش از حد به سمت کمدی شدن پیش می‌‌بردند.

l نوشتن شخصیت دیکسونل کار سختی بود؟

ll نه، واقعاً نه. نوشتن چنین شخصیت‌هایی لذتبخش است و نوشتن این شخصیت نژاد‌پرست هم جالب و لذت‌‌بخش بود.

l تا به حال به شما پیشنهاد شده بر اساس یکی از نمایشنامه‌هایتان فیلمی بسازید؟

ll همیشه مصمم بوده‌ام که هیچ وقت این اتفاق نیفتد. به این دلیل که بیشتر نمایشنامه‌ها، فیلم‌‌های مزخرفی می‌ شود! اگر از شما بخواهم یک فیلم خوب را به من نشان بدهید که بر اساس یک نمایشنامه ساخته شده باشد، محال است بتوانید این کار را انجام بدهید. بله، این اتفاق هرگز نمی‌‌افتد.

l در حال حاضر روی پروژه سینمایی دیگری کار می‌کنید؟

ll امسال یک نمایشنامه جدید نوشته‌ام که سال آینده در لندن روی صحنه می‌رود و یک فیلمنامه جدید دارم که تقریباً آماده ساخت است، اما نمی‌‌خواهم فیلم بعدی‌ام ضعیف‌‌تر از این یکی باشد. قبل از هر چیز می‌‌خواهم یکی دو تا فیلمنامه دیگر بنویسم تا مطمئن شوم همان استانداردها در فیلمنامه‌‌ای که برای کار بعدی انتخاب می‌‌کنم، رعایت شده است.

 

 

   

با ما در تماس باشید

  • تهران، خیابان طالقانی، خیابان حافظ، خیابان رودسر غربی، روبروی ساختمان مرکزی وزارت نفت - پلاک 13
  • 02188943807 - 9

اوقات شرعی