چهارشنبه, شهریور 28, 1397

لوگو خانواده جوان

گفتگو با بهمن دان - خانواده 595

 گفتیم و شنیدیم با:

بهمن دان

بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

 

 

گفتگو: حبیبه نیک‌سیرتی

 

بهمن دان بازیگر محبوب سینما و تلویزیون، در سال 1337 در تهران به دنیا آمده و تا سال 1354 با گروه تئاتری آناهیتا همکاری داشت و پس از وقفه‌ای طولانی کار بازیگری را با سریال «بازی پنهان» به کارگردانی شاپور قریب ادامه داد و اکنون سال‌هاست که با عشق بازیگری می‌کند.

 

نزدیک عید، در اسفند ماه عکاسان دوره‌گرد به کوچه‌ها می‌آمدند و خانواده‌ها آن‌ها را به حیاط خانه دعوت می‌کردند و عکس‌های دسته‌جمعی می‌گرفتند. فکر می‌کنم همه خانواده‌ها از این نوع عکس‌ها داشته باشند. گاهی که به آلبوم‌های آن زمان نگاه می‌کنم، اشک در چشمانم جمع می‌شود چون آدم خوب‌های قصۀ من، مثل پدربزرگ و مادربزرگ و عمو از دنیا رفته‌اند.

 

حرف دلم

به یاد هم بودن و برای یکدیگر تب کردن است

 

l از شروع علاقه‌ات به بازیگری بگو، خودت متوجه شدی که می‌توانی بازیگر شوی یا کسی استعداد شما را کشف کرد؟

ll زمانی که پنج ـ شش سال بیشتر نداشتم، یکی دوبار با پدرم برای دیدن تئاتر رایج در آن زمان، یعنی تئاتر رو حوضی رفتم، که برایم بسیارجذاب بود و در همان زمان احساس کردم من هم می‌توانم بازی کنم. وقتی کلاس دوم بودم، در محله‌مان جایی بود که در آن‌جا کارت پستال هنرپیشه‌ها، تکه‌های فیلم و بریده‌های روزنامه‌ها را می‌فروختند. روزی، با ده شاهی توانستم مقداری از آن فیلم‌ها را بخرم. آن‌ها را با چسب شیشه‌ای به هم ‌چسباندم و جلوی نور می‌گرفتم و بالا و پایین می‌بردم. برای نشان دادن فیلم روی دیوار از پدرم کمک خواستم و با راهنمایی او توانستم اولین پرده کار را روی چادر نماز مادرم درست کنم. تعطیلات تابستان مقدارزیادی فیلم خریده بودم و روی پرده به نمایش در می‌آوردم. بچه‌های محله را به دیدن فیلم تشویق می‌کردم، هر دو بلیت را به قیمت ده شاهی می‌فروختم و عملاً کاسبی می‌کردم!. این کار را تا زمانی که به کلاس‌های هنری کانون پرورش فکری بروم ودوره ببینم ادامه دادم. در همان سال‌ها، یکی دو نفر از دوستانم فیلم کوتاه می‌ساختند من هم در یکی از فیلم‌های آنان بازی کردم و در کاخ جوانان، برنده نقش اول یک کار خیابانی شدم و دوهزار و پانصد تومان جایزه نقدی گرفتم.

l آن مبلغ در سال‌های 1353 یا 54 مبلغ قابل توجهی بود. با آن پول چه کردی؟

و...

ادامه مطلب را در مجله خانواده 595 بخوانید.

با ما در تماس باشید

  • تهران، خیابان طالقانی، خیابان حافظ، خیابان رودسر غربی، روبروی ساختمان مرکزی وزارت نفت - پلاک 13
  • 02188943807 - 9

اوقات شرعی