چهارشنبه, شهریور 28, 1397

لوگو خانواده جوان

گفتگو با دل تورو - خانواده جوان ۲۴۸

 

باید شکل آب را می‌ساختم

 

فیلم «شکل آب» تازه‌ترین اثر گیرمو دل‌ تورو، به یکی از مهمترین فیلم‌ های سال تبدیل شده و یکی از مدعیان اصلی بهترین فیلم سال آکادمی اسکار است.

دل تورو، به تازگی در دانشگاه سینما و تلویزیون لویلا ماریمونت، به گفت‌وگو با دانشجویان پس از نمایش فیلم نشست که بخش‌هایی از آن گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

 

« چقدر مطالعه می‌کنی؟ و منابع الهامت را چگونه به دست می‌آوری؟

- من مثل یک دیوانه کتاب می‌‌خوانم. در تمام سال‌های زندگی‌‌ام کتاب خوانده‌‌ام. دوره‌‌ای که در آن خیلی کتاب خواندم، از هفت تا پانزده سالگی بود که بیشتر از یک کتاب در روز می‌خواندم. من کتاب‌‌های گوناگونی می‌خوانم و می‌توانم تند بخوانم و همه‌‌اش را هم متوجه ‌شوم. زمانی قسم خوردم که هیچ‌وقت آی ‌پد نخرم و همیشه یک کیف پر از کتاب با خودم می‌بردم، اما از یک جایی به بعد با خودم گفتم می‌‌خواهم امتحانش کنم و حالا ۳۰۰۰ کتاب در آی ‌پدم دارم!. حداقل دو فیلم یا یک فیلم در روز نگاه می‌کنم و گاهی اوقات در آخر هفته‌ها بیشتر می‌‌خوانم و تماشا می‌کنم. در عین حال سعی می‌کنم هفته‌ای دو کتاب بخوانم.

« کدام فیلم‌‌ها بر رویت تاثیر گذاشتند، طوری که نوع فکر کردنت را تغییر داده باشد؟

- دوباره تماشا کردن قطار ساخته جان فرانکن هایمر که به شکل عجیبی روی فیلم اولم «هزار توی پن» تاثیر گذاشته است.

« هیچ‌وقت فکر کرده‌ای که بی‌خیال کار کردن شوی؟

- تقریبا هر روز در فیلمبرداری. یعنی طوری که وقعا امکان دارد چنین کاری را انجام بدهم. هر شب در تمام این بیست و پنج سالی که کار می‌‌کنم، چنین حسی داشته‌ام. زمان‌‌هایی هست که احساس ناامیدی می‌کنی و زمان‌‌هایی که کنار نمی‌‌آیی و نمی‌‌خواهی فیلم‌‌های پرافاده‌ سودآور و آسان بسازی، اما من هنوز به همان مضامین غیر طبیعی پایبند مانده‌‌ام.

« آیا تا به حال روح دیده‌ای؟

- نه ندیده‌‌ام، اما دوبار صدایشان را شنیده‌‌ام و یکبار هم سفینه‌ فضایی دیده‌ام!.

« سفینه‌ فضایی دیده‌ای؟!

- آره، با یکی از دوستانم بودم. جایی کنار آزادراه کنار اتومبیل‌مان نشسته بودیم و با هم صحبت می‌کردیم. ناگهان چراغی را در افق دیدیم که به سرعت در حال حرکت بود. من گفتم بوق بزن و چراغ را روشن کن. در کم‌تر از یک ثانیه به فاصله هزار متری ما رسید. یک بشقاب پرنده مانند کاملا کلیشه‌‌ای بود. خیلی ترسیده بودیم.

« بسیار به هیولاها علاقه داری. چرا؟

- از نظر من چیزی که جذاب است خود موجودات نیست، بلکه چیزی که آنها ارائه می‌دهند اهمیت دارد. من فیلم ژانر نمی‌سازم بلکه فیلم خودم را می‌سازم که یک جور میکس و ترکیبی از چیزهای مختلف است و آنچه که برایم جذابیت دارد، موتور قصه پریانی است و هدف هم این است به لحنی از افسانه برسد. این‌ها چیزهایی است که مرا جذب می‌کند. پس سوال اینجاست که تمثیل و تجسم ارزش یک موجود چیست؟.

« اولین فیلم مورد علاقه‌ات؟

- شکل آب.

« واقعاً فکر نمی‌کنی هنوز برای اظهار نظر خیلی زود است؟

- برای بقیه شاید زمان لازم باشد، اما برای خودت ناگهان متوجه می‌شوی که این فیلم را بیشتر از بقیه دوست داری. من برای ساخت «شکل آب» چند وقتی دورخیز کرده بودم. آلخاندرو ایناریتو و آلفونسو کوارون هر دو گفتند که باید این را بسازی. این یکی را باید حتما بسازی. من در حال کار بر روی «حاشیه اقیانوس آرام ۲» بودم. یک فیلم بزرگ که ساختنش خیلی خوش نمی‌‌گذرد. از پول و نوع فیلمسازی‌‌اش گرفته تا همه چیز، اما من توانستم «اقیانوس آرام» را رها کنم و «شکل آب» را بسازم. «اقیانوس آرام» فیلم مطمئنی بود، پول خوبی داشت و هزار چیز دیگر. من و آلخاندرو و آلفونسو با هم صحبت کردیم و من گفتم باید کمی کمک بگیرم، چون می‌‌خواهم فیلم دیگری را بسازم.  باید پول هزینه‌ طراحی آن موجود را می‌دادم، خودم فیلمنامه را می‌نوشتم و صحنه را پیش از آن که طراح صحنه بیاید، طراحی کنم. کار بسیار زیادی باید انجام می‌دادم تا «شکل آب» را بسازم. ملودرام موزیکالی که در جنگ سرد و در سال ۱۹۶۲ بین یک زن و یک مرد دوزیست اتفاق می‌افتد.

 

 

 

با ما در تماس باشید

  • تهران، خیابان طالقانی، خیابان حافظ، خیابان رودسر غربی، روبروی ساختمان مرکزی وزارت نفت - پلاک 13
  • 02188943807 - 9

اوقات شرعی