چهارشنبه, شهریور 28, 1397

لوگو خانواده جوان

خاطرات یک روانشناس - خانواده 603

 

 

هویت رویایی


 

زن و شوهر جوانی برای حل اختلافات زناشویی به مرکز مراجعه کردند. مرد از همسرش خواست که اجازه بدهد سابقه‌ای از مشکل‌شان را شرح دهد و همسرش فرشته نیز موافقت کرد و زمانی که مرد تاریخچه زندگی‌شان را شرح می‌داد، زن آرام و ساکت به نقطه‌ای خیره شده بود و هیچ واکنش کلامی یا هیجانی نشان نمی‌داد. چهره‌ای جذاب با موها و چشمان مشکی و برازندگی وضع ظاهری و لباس او به شدت با البسه و ظاهر ساده شوهرش که مردی بلند قامت، با پوستی روشن و موهایی طلایی بود تضاد داشت. فرشته دانشجوی سال سوم رشته تکنولوژی آموزشی و مسئول قسمت آی. تی یک بیمارستان مهم و شوهرش منصور دیپلم، پیک و تحصیلدار یک شرکت بود. حالت صورت منصور نمایانگر درماندگی شدید و رنج بسیارش بود. او گفت:

- من و فرشته از اقوام دور همدیگر هستیم. من 31 ساله‌ام و چهار سال بزرگتر از فرشته هستم. از کودکی به او دل بستم و در مراسم عزا و عروسی اقوام همیشه مراقب بودم بچه‌های دیگر او را اذیت نکنند. چون بسیار ساکت و مظلوم بود. به مرور او هم به من علاقه‌مند شد. فرشته خانواده‌ای بسیار سختگیر داشت و بیشتر تماس‌های ما تلفنی بود. وقتی از مادرم خواستم به خواستگاری او برود با ناامیدی گفت او خوشگل است و به طور قطع خواستگاران پولدارتر از تو دارد و دست رد به سینه ما خواهند زد، اما من پافشاری کردم.

منصور، نفسی تازه کرد و ادامه داد:

- در کنکور سراسری رتبه خوبی نیاورده بودم و استطاعت رفتن به دانشگاه آزاد را هم نداشتم. به این جهت بلافاصله بعد از پایان دوره دبیرستان به سربازی رفته و دو سه سال هم سخت کار کرده بودم تا بتوانم هزینه‌های ازدواج و رهن یک خانه را پس‌انداز کنم. بر خلاف انتظار ما خانواده فرشته مخالفتی با ازدواج ما نکردند. آن موقع فرشته 19 سال داشت و فرزند هشتم و آخر خانواده‌اش بود و شاید آن‌ها که سه دختر ازدواج نکرده قبل از او داشتند بدشان نمی‌آمد دخترشان ازدواج کند. پدرش باغبان و سرایدار یک ویلا باغ در شهریار بود و بدبختانه برای آن‌ها و خوشبختانه برای من، شرایط خانواده‌اش برای جلب دیگر خواستگاران فرشته جذاب نبود.

و...

ادامه مطلب را در مجله خانواده 603 بخوانید.

با ما در تماس باشید

  • تهران، خیابان طالقانی، خیابان حافظ، خیابان رودسر غربی، روبروی ساختمان مرکزی وزارت نفت - پلاک 13
  • 02188943807 - 9

اوقات شرعی