چهارشنبه, شهریور 28, 1397

لوگو خانواده جوان

تغذیه و سلامتی - خانواده 598

 

از بیماری پیشگیری کنید

 

با پیشرفت علم، ارتقای سطح بهداشت عمومی و توسعه علوم پزشکی، نقش بیماری‌هایی نظیر سل و حصبه و... به عنوان تهدیدکننده اصلی جان افراد، کاهش زیادی یافته و در عوض بیماری‌های متابولیک مانند فشارخون، سکته قلبی و مغزی و همچنین انواع سرطان در برابر بشر قد علم کرده است. از این‌ رو، پیشگیری و کنترل این دسته، مهم‌ترین عامل در جهت حفظ سلامت است، زیرا بیماری‌های غیر واگیر، درمان قطعی ندارد و فقط قابل کنترل و پیشگیری است. و ناگفته پیداست حفظ سلامت و پیشگیری از بعضی بیماری‌ها، به داشتن الگوی تغذیه درست و همچنین تحرک منظم و کنترل عوامل استرس‌زا بستگی دارد و شناخت مواد غذایی سالم و مفید برای حفظ سلامت بدن،  بسیار اهمیت دارد. در این مقاله سعی شده به این موارد اشاره شود.

 

مصرف برگ سبزها به صورت خام و تازه

 کاهو، کرفس، کلم پیچ، برگ چغندر، اسفناج و انواع سبزی خوردن خوراکی‌هایی غنی از رنگدانه‌هایی است که با فعالیت آنتی اکسیدانی خود، از سلول‌های بدن در برابر تخریب ناشی از رادیکال‌های آزاد و بروز بیماری‌های مزمن، حفاظت می‌کند و مصرف آنها اثرات چشمگیری در پیشگیری و تنظیم قند خون، کنترل وزن، حفاظت از سیستم قلبی - عروقی و بهبود عملکرد سیستم ایمنی  بدن کمک می‌کند.

نکته قابل تامل این که سبزیجات مورد اشاره باید به صورت خام یا بخارپز و در کنار وعده اصلی غذایی مصرف شود.

 

مصرف پیاز برای تنظیم قند خون

مواد معدنی نظیر فسفر، آهن، کلسیم، ویتامین  B  و مقادیری ویتامین C جزو مغذی‌هایی است که در پیاز وجود دارد و مصرف آن، علاوه بر طعم‌دهنگی به غذا، اثر مفیدی نیز بر سیستم گوارشی و اسکلتی دارد و موجب کمک به تنظیم قند خون و سیستم قلبی عروقی می‌شود و در پیشگیری از ابتلا به سرطان نیز مؤثر است.

و...

ادامه مطلب را در مجله خانواده 598 بخوانید.

 

 

با ما در تماس باشید

  • تهران، خیابان طالقانی، خیابان حافظ، خیابان رودسر غربی، روبروی ساختمان مرکزی وزارت نفت - پلاک 13
  • 02188943807 - 9

اوقات شرعی