چهارشنبه, شهریور 28, 1397

لوگو خانواده جوان

قدردان هنرمندان باشیم!

تقدیر و تجلیل از هر فردی خاصه هنرمندان، نقش و تاثیر بسزایی در فعالیت وی و تقویت روحیه هنرمند دارد. از این رو، وقتی مراسمی در جهت تقدیر از اعضای صنفی انجام می‌گیرد باید در انتخاب‌ها و بررسی جوانب این انتخاب‌ها هم تفکر کرد. اتفاق خوشایند و قابل تقدیری که روز بیست و پنجم مهرماه در خانه سینما با تقدیر از جمعی از بدلکاران پیشکسوت سینمای ایران به وقوع پیوست اگر چه بسیار زودتر از این باید رخ می‌داد و به دلجویی از یکی از مظلوم‌ترین اقشار فعال در عرصه سینما (بدلکاران) می‌پرداخت، اما یک حاشیه تلخ و گزنده نیز به همراه داشت.

یکی از حضار در این مراسم مرد بلند همت کوتاه قامت سینمای ایران «اسدا... یکتا» بود که چندین دهه است در سینمای ایران فعالیت دارد و سال‌ها است در کنار فعالیت هنری برای تامین مخارج زندگی در میدان هفتم تیر تهران بساط سیگارفروشی دارد. مردی که در بالغ بر یکصد فیلم سینمای ایران و فیلمسازان شاخص نقش‌های کوچک و بزرگی را ایفاء کرده و همبازی بسیاری از بزرگان سینمای کشور بوده است.

در مراسم مذکور تقریباً از تمام پیشکسوتان حرفه بدلکاری که بعضاً تعدای از آن‌ها چند باری با مرگ نیز دست و پنجه نرم کرده بودند تقدیر شد اما «اسدا... یکتا» هرچه به انتظار نشست هیچ نامی از او برده نشد تا با دلی شکسته و چشمانی گریان از خانه سینما خارج شود! این اشتباه در حالی صورت گرفت که هم سابقه فعالیت هنری اسدا... یکتا بیشتر از همکاران مورد تقدیر قرار گرفته‌اش بود و هم اینکه او به واسطه قامت متفاوتش حضورش بیشتر از سایرین در سینما به چشم می‌آید.

به هر حال این خطا از دید رسانه‌ها پنهان نماند و علی‌رغم انتشار این مساله خانه سینما یا انجمن بدلکاری تلاشی برای دلجویی از وی انجام ندادند. اما در نقطه مقابل، در اقدامی شایسته همکاران مطبوعاتی‌مان در روزنامه قانون با دعوت از اسدا... یکتا و برگزاری جشن تقدیری ساده از وی دلجویی کرده و پای صحبت‌هایش نشستند.

در این میان، انتشار خبر بی‌توجهی خانه سینما به یکی از اعضای دیرینش در شبکه‌های اجتماعی موجب شد تا مردم و اهالی هنر نیز به این اتفاق واکنش نشان داده و در صفحه اینستاگرام اسدا... یکتا کامنت‌هایی در حمایت از وی قرار بدهند. به طوری که یکتا نیز در واکنش به این رفتارهای سرشار از محبت نوشت:

«هزار و پانصد تا کامنت خوب؟؟ همه‌شان را خواندم! حالم خوب شد! باورش سخت است دمتان گرم سربلندم کردید... شماها سنگ تمام گذاشتید و نشان دادید همیشه پشتم هستید... خوشحالم که خبرگزاری‌های سینمایی با اینکه خواستن وانمود کنند که اصلاً اسدا... یکتا کی هست؟! شما صدای من شدید و نشان دادید به هیچ خبرگزاری و باند من نیاز ندارم... صدای من شما مردم هستید... پشتوانه من مردم و خدا هستند.

امثال اسدا... یکتا در صنوف مختلف سینمایی بسیارند و باید قدردان حضور و وجودشان باشیم. هنرمندانی چه مقابل و چه در پشت دوربین انجام وظیفه می‌کنند و فارغ از هرگونه جبهه‌بندی سیاسی و صنفی به امید دلگرمی‌های من و ما هستند که «هنرمند به هنرش مفتخر است و تشویق‌های مردمی»

امید که بتوانیم با هنرمندان کشورمان مهربان باشیم و قدردان زحمات آن‌ها.

همایون اسعدیان رییس هیات مدیره خانه سینما و علی دهکردی رییس انجمن بازیگران خانه سینمادر مراسم مذکور نکاتی را خطاب به بدلکاران بیان کردند که بخشی از صحبت‌هایشان را در ادامه می‌خوانید.

اسعدیان گفت: زمانی که من وارد سینما شدم شما در این حرفه حضور داشتید و فعالیت می‌کردید. این را هم باید بگویم که من چندان با جشن‌های خانه سینما موافق نیستم اما این جشن را می‌پسندم، چون برای افرادی است که علی‌رغم بی‌مهری صادقانه پای سینما ایستاده‌اند. بنابراین قابل تجلیل هستند.

علی دهکردی رییس انجمن بازیگران خانه سینما نیز گفت: حضور در جمع پیشکسوتان حرفه‌ای که همواره یکی از مظلوم‌ترین حرفه‌های سینما بوده‌اند برای من افتخاری است. از همین رو، من برای پیشکسوتان بدلکاری احترام زیادی قائلم. زیرا آن‌ها افرادی هستند که وقتی من به دنیا نیامده بودم جلوی دوربین می‌رفتند. حضور من در اینجا فقط برای ادای احترام بود. انجمن بازیگران و بدلکاران در آستانه تحول قرار دارد و این برای ما باعث افتخار است. این را هم باید بگویم که بدلکاران ما در جهان رتبه‌های خوبی کسب کرده‌اند که این راه را پیشکسوتان برای آن‌ها هموار کرده‌اند. به یاد دارم هنگامی که این حرفه کمترین امنیتی داشت شما جانتان را کف دست گذاشتید تا راه برای جوانان باز شود.

همه ما از نظر حقوقی و حمایت قانونی خانه سینما در کنار هم و در شکل برابر قرار داریم اما باید بگویم که با این اتفاقات جدید که در صنف بدلکاران افتاده به زودی شاهد این امر خواهیم بود که این صنف به خاطر حرفه‌ای شدن جزو یکی از صنف‌های قوی خانه سینما خواهد بود که باعث افتخار ما است.

وی ادامه داد: انجمن بازیگران به دلیل سابقه فعالیت، خود را در کنار انجمن بدلکاران می‌داند و امروز من از طرف خودم و انجمن بازیگران می‌گویم که از نظر هنری هیچ تفاوتی بین این انجمن‌ها نیست و انجمن بازیگران هم به صورت برادرانه در کنار صنف شما است. درخشش بدلکاران ما در دنیا باعث خوشحالی است. متاسفانه در کنار این اتفاقات خوب اتفاقات تلخی هم هست برای مثال برخی در شرایط سخت معیشتی هستند که برای ما دردناک است که امیدوارم با همیاری یکدیگر به شرایط معیشتی بدلکاران پیشکسوت توجه کنیم و آن‌ها را از خاموشی و انزوا دربیاوریم. امیدوارم با فعالیت‌های خانه سینما شاهد اتفاقات بهتر باشیم!

با ما در تماس باشید

  • تهران، خیابان طالقانی، خیابان حافظ، خیابان رودسر غربی، روبروی ساختمان مرکزی وزارت نفت - پلاک 13
  • 02188943807 - 9

اوقات شرعی